Günlük Ziyaretçi
Ziyaretçi : 824013
Site2160 gündür açık
381 ziyaretçi / gün
Bayburt'a Laleli barajı

HES planlarını açıklayan Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, “Amacımız Türkiye’de en fazla nehir tipi santral işleten firma olmak.

Şu anda sayıları 19’a ulaşan hidroelektrik santral yatırımlarını 2 gruba ayırdıklarını belirten Hamdi Akın, şu bilgileri verdi: “HES 1 diye adlandırdığımız grupta yer alan 10 santralın inşası eylül sonunda bitecek ve çalışır vaziyette olacak. Bunlar bittiğinde 124 megavata ulaşacağız ve bu da 550 milyon kilovatsaat enerji demektir. Bu da 50-55 milyon dolar ilave ciro anlamına geliyor. HES 2 olarak adlandırdığımız grubun ise, inşaatları başladı ve önümüzdeki yıl 30 Ekim’de bitecek. Toplamda 272 megavat güce ulaşacak ve yıllık 1 milyar 137 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz. Bu santrallar için 5 bankadan kredi almıştık. HES 1 grubu için alınan kredi miktarı 167 milyon Euro, HES 2 için alınan kredi miktarı da 138 milyon Euro’ydu. Toplam yatırım tutarını ise 500 milyon Euro olarak hesaplıyoruz.”

2 yeni santral daha

Akın, HES 3 adı altında iki adet HES yatırımları daha olacağını ancak şu anda finansmanlarının yapılmadığını ifade ederek, şöyle konuştu: “Bayburt’ta Çoruh nehri üzerinde lisans uygunluk belgesini aldığımız Laleli adında 160 milyon Euro’luk baraj tipi santralımız olacak. 99 megavat kurulu güce sahip olacak ve tek başına en büyük projemiz olacak. Ayrıca Erzurum Adadağ’da 4 megavat kurulu güce sahip nehir tipi bir HES projemiz daha olacak. Tüm HES projelerimiz hayata geçtiğinde, 375 megavat kurulu güce sahip olup, 1 milyar 400 milyon kilovatsaat enerji üreteceğiz. Yatırım tutarı da 615 milyon Euro olacak.”

Kaynak :hurriyet.com.tr

Üye Adı
Parola

Şifremi unuttum - Üye Ol
Güzel Sözler

Popüler Köşe Yazarları
Kadir Hatipoğlu
HZ. PEYGAMBERDE MERHAMET
Lal- Rahe
Oruç !
Anket
Tanımlanmış Anket Bulunamadı.
Son Rahmetli Olan

Hayriye Polat

Masat Haber Portalı
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.